Každý majitel chce svému domácímu mazlíčkovi dopřát co nejspokojenější a nejdelší život. Pro jeho zdravý vývoj však musí sám něco udělat. O kočkách se často říká, že mají devět životů. Aby se vaše kočka cítila co nejdéle fit, je nutné dodržovat některé zásady, díky nimž bude život vašich kočičích parťáků co nejdelší a nejspokojenější. Pokusili jsme se je pro vás shrnout v tomto kočičím pateru.

Kvalitní strava

Péče o zdraví vaší kočky začíná výběrem kvalitní a na vitamíny bohaté stravy. V přírodě se kočka živí převážně masem, proto je nutné, abyste u krmiva sledovali obsah masa a celkové složení produktu. Krmiva pro kočky by měla obsahovat funkční ingredience podporující zdravý vývoj zvířete a měla by být k dostání v různých příchutích dle libosti mlsného jazýčku vašeho mazlíčka.

Tip: Prémiové krmivo Trainer Cat obsahuje vitamíny A, D a E, je vyrobeno z několika druhů kvalitního masa a je obohaceno o příchuť ovoce a zeleniny. Jednotlivé funkční ingredience podporují zdravý vývoj vašeho mazlíčka a k dostání je hned několik příchutí, které zachutnají i tomu nejmlsnějšímu kočičímu jazýčku.

Lesklá srst

Zdravá kočičí srst musí být lesklá a bez parazitů. Váš mazlíček se o srst v mnohém postará sám, ale v období línání byste srst měli vyčesávat častěji, jinak hrozí, že by kočka mohla spolykat příliš mnoho chlupů. Používat byste tak měli pouze kvalitní jemné kartáče, které budou k srsti vašeho zvířete co nejšetrnější.

Tip: Změna barvy srsti nebo přílišné línání může znamenat nedostatek vitamínů a potřebných živin. Dbejte proto na kvalitní stravu a vybírejte pouze takové krmivo, které obsahuje dostatečné množství prospěšných ingrediencí.

Zdravé zoubky

Zvířata mohou trpět zubním kazem nebo zánětem krčku. Zvláště u starších koček pravidelně kontrolujte, zda nemají zarudlé dásně. Zánět dásní může komplikovat příjem potravy, což může mít za následek další závažnější potíže. Při každé návštěvě svého veterináře požádejte o kontrolu chrupu a sami o něj pravidelně svému mazlíčkovi pečujte.

Tip: Na trhu jsou k dostání nejrůznější kartáčky, speciální dentální pamlsky a další přípravky podporující a usnadňující čištění zoubků. Je jen na vás, který svému kočičímu příteli vyberete.

Hygiena

Kočky jsou od přírody velmi čistotné, proto zpravidla nebývá náročné naučit je chodit na kočičí záchod. Pokud vykonávají svou potřebu mimo záchod, je to často z důvodu nespokojenosti, nedostatku páníčkovy pozornosti nebo znečištění toalety. S vodou je to něco jiného. Obvykle kočky vodu moc rády nemají, neboť smývá jejich přirozený pach a mastnotu. Pokud je to nevyhnutelné, používejte na jejich omytí speciální šampony a po koupeli je vysušte ručníkem. K dostání jsou také speciální vlhčené hygienické ubrousky, které péči o čistotu usnadňují.

Tip: Během mytí na kočku mluvte milým hlasem, bude tak klidnější a celý proces koupání bude probíhat hladčeji. Dávejte si také pozor na to, aby se jí voda nedostala do uší, kde by poté mohl vzniknout zánět.

Pelíšek a životní prostor

Každá kočka potřebuje svůj soukromý prostor, kde nebude rušena a ve stresu. Stres a nepohodlí mohou být totiž spouštěčem různých chorob. Tento prostor byste vašemu kočičímu mazlíčkovi měli vyhradit na místě, kde se nejlépe cítí. Zpravidla to bývá tam, kde si kočka připadá v bezpečí a zároveň má přehled o dění v místnosti. Nejlepší způsob, jak takové místo najít, je pozorovat kočičku, kam nejraději chodí odpočívat, a poté jí tam připravit pelíšek, kde se bude moci nerušeně oddávat dlouhému lenošení.

Tip na závěr: Obecně platí „spokojený páníček – spokojený mazlíček“. Nebo je to naopak? Pokud budete s vaším miláčkem pravidelně trávit společné chvíle zábavy a odpočinku, určitě bude spokojenost na obou stranách. Kočky totiž milují celým srdcem a vaši lásku a péči vám několikrát oplatí.

TIP: Chovatelské příručky postupně doplňujeme o další domácí zvířata i tipy a triky jich se týkající.  Kočka - Chovatelská příručka vám poradí před tím, než si kočku pořídíte i v tom jak o ni pečovat a co všechno to obnáší.