5 tipů, jak pečovat o zdraví kočky

Vykašlané chlupy, matná srst, trávící problémy, nechutenství. Nejčastější potíže koček, které ale mají svoje řešení. Přesvědčte se!

1. Pečujte o její srst

Kočky jsou sice čistotné, ale v péči o jejich kožíšek byste jim měli pravidelně pomáhat. Při pravidelném vyčesávání chloupků (třeba furminátorem) jich totiž neulpívá tolik na jejím jazýčku a tím se

 snižuje i jejich spolykané množství.

Předpokladem krásné srsti je zdravá kůže, a ta se neobejde bez živin jako omega mastné kyseliny, aminokyseliny a stopových prvků jako zinek a selen. Ty můžete doplnit vhodnou stravou a doplňky ve formě vitaminových past  a doplňků stravy.  

2. Hlídejte trávení

Gimborn MAlt-Soft Extra

Trpí vaše kočička průjmem, častým zvracením nebo naopak zácpou? Právě v těchto případech mohou být jednou z příčin spolykané chloupky, které její tělo nezvládá vylučovat. Abyste předešli zablokování střev, dopřejte kočce vždy čerstvou kočičí trávu. 

Protože jsou ale kočky, co se jídla týče, vybíravé, ne vždy stačí tráva. Můžete jí proto nabídnout chutné pasty pro usnadnění trávení spolykaných chlupů. Obsahují kombinaci vlákniny a maltózy, které na sebe umožňují chloupky v trávícím traktu postupně navázat a přirozeně vyloučit. Vybírat můžete hned z několika příchutí a variant – od nejoblíbenější pasty s tran-galaktooligosacharidy pro výživu střevní mikroflóry, kuřecí a sýrové varianty až po nejjemnější neutrální variantu.

Info Gimborn

3. Posilujte imunitu

Mladé kočky, po zákroku, porodu, ve stresujícím prostředí nebo v úctyhodném věku – ty všechny potřebují posilovat imunitu, aby náročná období plná změn zvládly. Protože silná imunita = prevence závažnějších onemocnění.

Co tedy pro její obranyschopnost dělat? Doplňujte pravidelně příjem látek, které ji podporují. U koček k nim patří hlavně vitamíny C a E a betaglukany, polysacharidy s velmi silnými antioxidačními účinky. Ale nebojte, nemusíte kočce proti její vůli nutit žádné tabletky. S lahodnými vitaminovými pastami  a pamlsky si zaručeně pochutná!

 4. Dopřejte jí taurin

Podobně jako člověk, ani kočky si nedokáží samy v dostatečném množství vyrobit taurin, a tak jsou odkázány na jeho příjem z potravy. Tato aminokyselina jim pomáhá trávit tuk, udržovat ostrý zrak a rychlé mozkové reakce i reprodukční schopnosti. Jeho nedostatek může mít kromě zhoršení zmíněných funkcí také dilatační kardiomyopatii, tzv. DCM.

I v těchto případech je ale řešení snadné – vybírejte pro svou kočku dobroty, které obsahují taurin. Dopřejete jí sýrové polštářky, mix příchutí, nebo lahodnou pastu? Výběr je na vás!

 5. Začněte už od kotěte

Víte, že podle stavu zubů u dospělé kočky se dá poznat, zda byla jako kotě správně krmena? Koťata se vyvíjí tak rychle – během pár týdnů znásobí svoji velikost, vyrostou jim zuby, zpevní se kosti… Aby tohle všechno zvládla, potřebují zvýšený příjem vitamínů a minerálů.

Navykejte je hned ze začátku na různé formy potravy a vitamíny doplňujte pravidelně. Po ruce mějte vitamínové pamlsky, jemnou pastu nebo speciální mléko  pro lepší trávení.