Proč si pořídit hlodavce?

Proč si pořídit hlodavce?

Jsou skvělou volbou jako první domácí mazlíček.

Jsou skvělou volbou jako první domácí mazlíček.

Jsou výborní společníci, kteří se rádi sem tam pomazlí.

Jsou výborní společníci, kteří se rádi sem tam pomazlí.

Nejčastěji si hlodavce vybírají rodiny s dětmi, protože si téměř každé dítě přeje mít domácího mazlíčka.

Nejčastěji si hlodavce vybírají rodiny s dětmi, protože si téměř každé dítě přeje mít domácího mazlíčka.

S hlodavcem se dítě může nejen pomazlit a učit ho různé triky, ale dokonce se na jeho chovu může mnoho naučit.

S hlodavcem se dítě může nejen pomazlit a učit ho různé triky, ale dokonce se na jeho chovu může mnoho naučit.

Jsou skvělou volbou jako první domácí mazlíček.

Pozná hlavně, že zvíře nedělá vždy to, co si přeje, a že jej musí respektovat, a také to, že za něj má zodpovědnost.

Ještě před koupí zvažte, zda není nikdo z domácnosti alergický na srst, seno či na nějakou konkrétní podestýlku (např. piliny). Je-li ve vaší domácnosti někdo alergik třeba na srst, existují plemena hlodavců, která jsou bezsrstá. Například morčátko skinny nebo potkan nunu. Tito hlodavci byli vyšlechtěni speciálně pro alergiky.

Doporučujeme si dopředu nastudovat veškeré informace o konkrétním zvířátku, abyste věděli, zda na jeho ubikaci máte doma prostor a můžete mu zajistit kvalitní domov, vybavení i krmivo.

Každé zvířátko má své minimální požadavky na chov, pokud tedy na něj nemáte místo, netrapte ho v malém prostoru.

Vždy pečlivě zvažte zakoupení mazlíčka i s celou rodinou.

Vyberte si mazlíčka podle dlouhověkosti!
Krátké 2 roky, nebo dlouhých 10 let:

Přestože máme často vžitou představu, že hlodavčí parťáci s námi budou jen krátce, u některých to vůbec nemusí být pravda. Určitě se ještě před pořízením hlodavce musíme podívat i na délku života a zvážit naše možnosti i to, jak dlouhou cestu naším životem s námi mazlíček ujde.

Morčata

Činčily

Činčily jsou rychlé zábavné kamarádky původem z Chile, které vás okouzlí svým nadýchaným ocasem. Jejich zvědavou povahu a noční aktivity si můžete užívat až neskutečných 14 let!

O něco kratší délku života mají pískomilové. Kromě vašeho času a zájmu musí mít také dalšího pískomila jako kamaráda. Jedině tak se spokojeně dožijí až 7 let.

Křečci

Pískomil

Morčata jsou společenská zvířata, která vás nadchnou svou milou povahou. Pomazlíte se s nimi více než například s pískomilem nebo křečkem. Dožívají se až 8 let.

Křečci bývají roztomilí samotáři, kteří s námi žijí bohužel většinou jen 2-3 roky. Tedy stejně dlouho jako potkani.

Králíci

Myši

Až 7 let se vzácně dožívají i některé myši chované jako domácí mazlíčci. Tito veselí, ale zároveň křehcí mazlíčci jsou velmi nenároční a často jsou prvním mazlíčkem našich dětí.

Pokud byste si přáli ještě o něco většího mazlíčka, doporučujeme králíčka (přestože není hlodavec, nýbrž zajícovec). Králíčci jsou inteligentní společníci, kteří vás budou milovat za váš čas, hry i pamlsky. Při správné péči se dožívají až 10 let!

Délka života hlodavců

Ať už dlouhý, nebo krátký život s hlodavcem i králíkem je radost! Takto vypadají průměrné délky jejich života:

ZAJÍMAVOST: Nejdéle žijící králík jménem Flopsy žil v roce 1964 v Austrálii a dožil se neskutečných 18 let a 10 měsíců!

Délka života hlodavců

Tady jsou naše tipy, jak prodloužit život všem hlodavcům i králíkům:

Jak seznamovat?

Základ je mít dostatečně velkou a vybavenou ubikaci, pokud chováte společenské zvíře, jakým jsou třeba morčata.

Jak seznamovat?

Pokud máte jedno morče, je potřeba mu sehnat kamaráda nebo kamarádku podle pohlaví. Původní morče a nové morče seznámíme na neutrálním místě (např. gauč, podlaha v kuchyni a další). Ubikaci i výbavu důkladně vydrbeme octovou vodou (voda s trochou octa). Funguje jako přírodní dezinfekce a odstraní pach močoviny - ,,značkování“ původního morčete. Dejte novou podestýlku a vraťte umytou výbavu. Do ubikace dejte jako prvního nového člena rodiny a nechte ho tam aspoň hodinku, aby si stačil označkovat svůj nový domov. Po uplynulé hodince dejte k nováčkovi původní morčátko a sledujte seznamování. Počítejte, že se budou prát, aby si ujasnili postavení v hierarchii. Pokud ale rvačky budou do krve, chlupáče oddělte a nechte každého zvlášť v ubikacích postavených vedle sebe. Ať se mají aspoň na dostřel. Seznamování opakujte mimo ubikaci každý den po delších intervalech a sledujte chování jedinců. Pokud bude atmosféra mezi chlupáči přátelská, zkuste znovu oba umístit do jedné ubikace. Ne vždy se musí poprat, proto se nebojte zkoušet je seznamovat. Ve dvou se to hlodavcům (kromě křečka samotáře) lépe táhne. Ideální je pořídit si rovnou dva než jednoho a pak složitě řešit seznamování. Rozhodně není na škodu zjistit si, jak od sebe rozlišit jednotlivá pohlaví.

Manipulace

Manipulace

Každého chlupáče bereme pod předními končetinami a ,,posadíme“ si ho zadečkem na ruku, nejlépe do dlaně. Nikdy nedržíme zvíře za bříško nebo bez podpírání zadečku. Můžeme mu způsobit kýlu. Podepřít zadeček potřebuje pro pocit bezpečí a méně stresu (pocit, že nespadne na zem). Nepokládejte ho ani na záda. Vypadá to sice roztomile, že drží, ale ve skutečnosti je vystaven velkému stresu a panice, protože má nekrytou slabinu, což je bříško. A to je pro veškeré savce slabina, kterou chtějí ukazovat dobrovolně v rámci důvěry, a ne pod stresem. U králíka se pak používá jako fixační technika.

Jak velké obydlí?

Ještě před koupí zvažte, kolik máte doma místa. Pokud není místo dostatečné, zvíře si nepořizujte. Život v příliš malém prostoru hraničí s týráním.

U ubikací platí
jedno pravidlo:
,,Čím větší, tím lepší“.

Než si pořídíte mazlíčka, zjistěte si, jestli je společenský, nebo samotář. Abyste zvířátko zbytečně netrápili.

Dvě morčata potřebují ubikaci minimálně 120 cm dlouhou. Křeček samotář (ať už syrský, zlatý, nebo džungarský) potřebuje ubikaci minimálně 70 cm dlouhou v případě jednopatrové ubikace, s možností zahrabat se do podestýlky, vyrábět si podzemní tunely, a mít ji vybavenou (nejlépe dřevěnou výbavou), aby se nenudil. Je to energické zvířátko, je potřeba, aby měl tu klec dostatečně velkou a dostatečně vybavenou. Nezapomeňte se mu často věnovat a dopřát mu i pravidelný velký výběh.

Jak velké obydlí?

Čím větší ubikace, tím méně časté čištění. Čistí se dle potřeby, také záleží, jakého mazlíčka máte. Většinou se čistí ubikace 1 - 2 x týdně. Pokud umí hlodavec na hlodavčí toaletu, tak máte veliké štěstí, protože to pro vás znamená méně práce. Ale ne každé zvířátko se na ni naučí.

Jaký materiál na ubikaci?

Pro osmáky a pískomily doporučujeme klec, kterou neprokoušou. Tedy takovou, která není plastová. Pro tyto případy proto doporučujeme upravená želvária. Tedy skleněné ubikace bez víka, abyste měli hlodavce zabezpečené před útěkem. Plastové klece jsou pak skvělým kompromisem pro všechny ostatní hlodavce. Jsou snadno větratelné a rychle se čistí.

Proč mají zverimexy malé ubikace?

Proč mají zverimexy malé ubikace?

Odborně se jim říká „prodejní ubikace“ nebo také ,,dočasné“. Rozměry a další parametry pak odpovídají předepsaným směrnicím a kontrole veterinární správy. Ty pro hlodavce musí mít domeček nebo jiný úkryt, něco na obrušování hlodáků, kvalitní krmivo, dle druhu zvířátka pak seno, misku na vodu nebo pítko, písek na koupání aj.

Tyto ubikace jsou menší proto, aby si zákazník mohl prohlédnout zvířata zblízka a viděl, co si chce koupit. Kdyby zverimexy měly obrovské ubikace, tak by zákazník doslova kupoval ,,zajíce v pytli“, protože by neviděl všechna zvířata.

V doporučených velikostech ubikací si proto neberte příklad ze zverimexů. Doma musíte novému kamarádovi zařídit ,,chovnou ubikaci“, která splňuje aspoň minimální nároky na chov, nebo v lepším případě ty nároky o dost přesahuje. Zvířata ve zverimexu jsou dočasně – průměrně týden až 14 dní. S vámi doma budou po zbytek života. Proto pokud máte prostor a chcete pro svého svěřence to nejlepší, dopřejte mu ty nejlepší podmínky, aby se měl u vás dobře. Poskytněte svému hlodavci nebo králíčkovi co největší luxus v podobě velikosti výběhu, zábavných prolézaček, domečků a nechte ho proběhnout domácností, kdykoliv to jen bude možné. Ideálně potom ponechte ubikaci jen jako „jeho prostor“ a nechte ji stále otevřenou.

Každé zvíře může kousnout

Zvířata se potřebují bránit, pokud se bojí nebo se jim něco nelíbí. Při špatné manipulaci se mohou cítit ohroženi na životě, a proto při ní často kousnou. Pokud si tedy pořizujete mazlíčka, s kousnutím počítejte už dopředu. Jestliže ale na tohle nejste připraveni, zvířátko asi nebude úplně pro vás.

Proč je lepší mít aspoň 2 hlodavce?

Hlodavci obecně jsou společenská zvířata. Výjimkou jsou křečci samotáři. Chtějí mít si s kým povídat, s kým si hrát. Hlodavci (a další zvířata) spolu komunikují pachovou, zvukovou a optickou komunikací. S nikým jiným než s dalším hlodavcem si tedy nepopovídají v řeči svého druhu

Podestýlky – která ano, která ne a proč?

Výhody Nevýhody
Hobliny Při hoblování dřeva vznikají hobliny, tedy větší kousky dřeva. Jejich výhodou je, že sají dobře močovinu, a i nižší cena. Zvíře se o ně může pořezat polštářky na tlapkách (podobně jako my o papír, ale hůř). Hobliny také dost práší, což zvířátku nedělá dobře na dýchací cesty.
Hobliny Při řezání dřeva pilou (odtud název) vznikají malé prachovité kousky. Výhodu mají stejnou jako hobliny. Nevýhodou pilin je to, že práší mnohem více než hobliny Tyto velmi drobné kousky se snadno dostanou zvířeti do očního kanálku, což může způsobit zánět spojivek a při neošetření i slepotu.
Hobliny Jsou malé válečky lisované z dřevěných pilin. Výhodou je, že při styku s vodou se slisovaná rolka rozpadne na prášek. Jsou tvrdé a zvířeti způsobí ošklivé a bolestivé otlaky. Proto se pelety používají zásadně do zvířecích toalet, a ne jako podestýlka. V tomhle hodně lidí dost chybuje.
Hobliny Čtverečkové kousky ze dřeva. Kromě toho, že vypadá hezky, když je ubikace čistá, tak výhody nemá. Nesaje dobře močovinu, snadno pochytí okolní zápach, ale nezadržuje ho. Je tvrdá, takže také způsobuje otlaky a může polštářky hlodavců víc pořezat. Pro hlod
Hobliny Přírodní podestýlka vyrobená z technického konopí. Výhody má ty, že váže tekutiny a je téměř bezprašná. Je vhodná pro alergická zvířata. Saje jako přírodní houba. Může snadno zabodnout zvířeti do oka.
Hobliny Saje 6x lépe než piliny, peletky a hobliny (podobně kvalitní jako Asan je podestýlka Kaytee).
Hobliny Vyrobeno z tofu, kukuřičný škrob, rostlinné lepivé přísady a tvarované do granulí ve tvaru malých fazolek. Hrudkující stelivo. Jsou sice o dost menší, ale stále jsou tvrdé a můžou hlodavci způsobit mozoly a otlaky. Hodí se spíše do kočičích záchodků.

Jak často umývat domeček?

Máte-li plastový domeček, bez problému ho myjte, když budete čistit zvířeti ubikaci. Pokud máte dřevěný, tam je to trošku složitější. Dřevo delší dobu dosychá a je tam riziko vzniku plísně ve dřevě a zapaření. Proto pokud chcete čistit dřevěný domeček, myjte ho 1x cca za 3 měsíce, aby nedošlo k poškození struktury dřeva.

Chci koupat morče – jak na to?

Morče není zvířátko, které by se mělo koupat. Jeho divocí kolegové vodu využívají hlavně k pitnému režimu, koupání se nejraději vyhýbají. Pokud chcete své domácí morčátko koupat, musí jít o stav nejvyšší nouze. Morčátka koupání stresuje, jelikož to pro ně není přirozené.

  1. Vodou navlhčíme srst, naneseme opravdu malé množství jemného šamponu určeného pro hlodav- 1 ce a vmasírujeme jemnými krouživými pohyby až na kůži morčete.
  2. 2 Pečlivě opláchneme. Na usušení si vezměte aspoň 3 ručníky.
  3. Prvním vysušíte největší množství vody ze srsti, druhým dosušíte zbytek pozůstalé vody na morčát- 3 ku a třetí je jistota, že chlupáč nebude zabalený v mokrém ručníku.

Hobliny

Proč nestačí morče zabalit do 1 ručníku?

Jeden ručník nepobere všechnu vodu, a pokud ho v něm necháme zabalené, nastydne nebo chytí plíseň. Doporučujeme tedy nenechávat hlodavce zabaleného v mokrém ručníku. Hlídejte, aby morče nebylo vystaveno průvanu nebo nízké teplotě v pokoji.

Co do mističky?

Proč je lepší krmit granulemi než směskou?

Všimněte si rozdílu, když dáte zvířátku směsku a granule. V případě směsky nechá zbytky, vybere si jen to, co mu chutná. To znamená, že jeho organismus nedostane nutný denní příjem živin. Kdežto když mu dáte granule, zmizí všechno. Proč? Protože zvířátko nemá z čeho vybírat. V granulích jsou veškeré minerály, vitaminy a živiny smíchané dohromady, vyvážené a slisované do fazolkových granulí. Pokud se tedy rozmýšlíte mezi směskou a granulemi, doporučujeme granule. U býložravých hlodavců vybírejte granule bez obilovin, které hlodavci nedokážou dobře strávit a tloustnou po nich.

Jak často krmit?

Na každém krmivu by měla být tabulka s denním dávkováním. Pokud ale není na krmivu nic, podávejte zvířeti takové množství, které se odvíjí od typu vašeho hlodavce. Zda je to křeček, morče apod. U drobných hlodavců podáváme vrchovatou čajovou lžičku na den. U větších hlodavců zase polévkovou lžíci na den.

>DROBNÍ HLODAVCI

DROBNÍ HLODAVCI
vrchovatá čajová lžička

VĚTŠÍ HLODAVCI

VĚTŠÍ HLODAVCI
vrchovatá polévková lžička

Jelikož našim mazlíčkům dáváme i zeleninu (případně morčatům a činčilám seno na lepší trávení), nelekejte se velikosti denní dávky. Je to proto, aby vaši mazlíčci netrpěli obezitou, případně na ni neumřeli. U osmáků a činčil je doporučeno krmit klidně o něco méně směsí/granulemi a více senem.

granule

granule

granule

Může hlodavec pečivo?

Rozhodně ne! Pečivo vůbec neslouží k obrušování hlodáků zvířete, naopak jakékoliv pečivo mu ničí střeva. Než zvířeti podáte nějakou pochutinu, zkontrolujte si složení a zamyslete se, zda to váš mazlíček vůbec může a jestli mu tím nijak neuškodíte.

Na obrušování hlodáků doporučujeme větvičky z ovocných stromů, dentální pamlsky Whimzees a tvrdé pamlsky. Pokud hlodavce krmíte kvalitními granulemi, jste na dobré cestě. Hlodavci si na těchto granulích částečně hlodáky obrušují.

Osmák nebo činčila? Čím je krmit?

Osmák a činčila jsou jediní hlodavci, kteří nesmí ovoce. Hlodavci jsou obecně cukrovkáři a ve volné přírodě se s ovocem vůbec nesetkají a k dispozici mají pouze traviny a zeleninu. Takže správně by ovoce neměl žádný hlodavec. Obecně jsou na tom s trávením cukrů z ovoce lépe než osmák a činčila, kteří to ovoce nesmí vůbec. Ti tráví cukry hůř než ostatní hlodavci. Pro tyto cukrovkáře existuje veliká řada typů kvalitních krmiv, dokonce bez obilovin.

Nemoci a zdravotní problémy

Nemoci se nevyhýbají ani hlodavcům. Nejčastější bývá rýma nebo zápal plic. Tyto nemoci vznikají důsledkem vystavení zapaření, průvanu nebo velmi nízké teplotě. Žádný sprej do nosu tady nepomůže, co nejdříve se musí navštívit veterinář, aby mazlíčkovi podal včas antibiotika. Zvířata na tyto nemoci umírají, pokud se neléčí.

V průběhu života se u hlodavců objevují jak tukové bulky, tak i rakovinné. Rakovina je u těchto drobných zvířat normální v dospělosti a nejčastější ve starším věku. Operovat lze téměř vždy, bohužel je riziko, že se z narkózy už zvíře neprobudí.

Hobliny

Často se také objevují zdravotní problémy typu přerostlé hlodáky nebo stoličky, otlaky, dlouhé nebo zakroucené drápky, způsobené špatnou péčí, a jiné. Otlaky či mozoly bývají častým důsledkem nevhodné a tvrdé podestýlky, jako jsou například pelety. Při došlápnutí na packy jsou pro zvířata velmi bolestivé. V případě, že pelety používáte běžně jako podestýlku, doporučujeme důslednou pravidelnou kontrolu chodidel. Případně včas zajet ke svému veterináři.

Kokcidióza je infekční onemocnění králíků a morčat, které způsobují intracelulární parazité – kokcidie z rodu Eimerie. Jedná se o druhově specifické onemocnění, to znamená, že není přenosné na člověka ani jiný druh zvířat. Jedná se o jednu z nejčastějších příčin náhlého úmrtí mladých králíčků a morčat.

Vodítko na hlodavce?

Sice tento produkt seženete, ale nedoporučujeme vodítko na žádného hlodavce. Hlodavci nejsou psi a tahání na vodítku jim bere svobodu a ničí lopatky. Tihle tvorové nejsou na kšírky ani uzpůsobeni anatomicky. Lepší bude, když jim uděláte prostorný výběh, kde si budou běhat dle libosti, než je trápit s vodítkem a kšíry. Budou mnohem spokojenější (králíci naopak na vodítku netrpí).

Hračky pro hlodavce

I malý hlodavec si rád hraje. Existují různé dřevěné hračky na okus nebo na vycpání třeba senem, aby si hlodavec dal tu práci seno vytahat a tím se zabavil. Hlodavci rádi okusují, proto je doporučeno mít dřevěnou výbavu a nějaké hračky nebo pamlsky na okus. Pro hlodavce jsou pak i kameny určené k okusu, neobsahující minerály, kterými je možné hlodavce předávkovat. Naši zákazníci mají vyzkoušené také pamlsky Whimzees. Jsou bez obilovin, neobsahují žádné maso, jsou vyrobeny ze sušených luštěnin, takže jsou snadněji stravitelné. A aby měly nějakou chuť, nabízí firma 3 příchutě s výtažky papriky, vojtěšky a sladu. Miluje váš mazlíček schovky? Pořiďte mu dřevěný domeček Furries.