Kočky, kocouři a koťata

Kočka dokáže být skvělý mazlíček, ale zároveň je samostatná. Hodí se například pro zaměstnané lidi, kteří se nemohou zvířeti věnovat tak často. Kočka se doma zabaví po dobu vaší nepřítomnosti, bývá čistotná, a proto se poměrně snadno naučí chodit na kočičí WC. I přesto vyžaduje vaši péči, pozornost a lásku, takže je třeba zvážit před pořízením kočičky následující:

  1. Kočka žije přibližně 15-20 let, jsem schopen/na se o ni po celou dobu řádně starat?
  2. Jsem si jistý/á, že žádný člen rodiny není alergický na kočičí srst?
  3. Souhlasí s novým přírůstkem všichni členové domácnosti?
  4. Snese se kočka se zvířaty, které mám již doma (kočka je lovec, takže rybičky, papoušky, malé hlodavce seznamujte postupně a nenechávejte společně bez dozoru)?
  5. Jsem schopný/á zajistit své kočce pohodu i v době mojí nepřítomnosti (například když jsem v práci, ve škole)?
  6. Jsem schopný/á upravit domácnost tak, aby byla pro kočku bezpečná?
  7. Budu mít dost trpělivosti, abych kotě mohl/a učit hygienickým návykům?
  8. Jsem ochotný/á na sebe brát veškerou zodpovědnost za svou kočku?
  9. Mohu jí zajistit hlídání v době své nepřítomnosti či ji vzít na dovolenou s sebou?
  10. Budu mít vždy dostatek financí na její stravování nebo veterinární péči?
  11. Jsem schopný se o kočku starat i ve stáří, kdy vyžaduje více veterinární a celkové péče?

Pokud jste na všechny otázky odpověděli pravdivě ANO, je pro vás kočka vhodným mazlíkem.

Kočka - Chovatelská příručka

Výběr a pořízení

Kromě nejčastější kočky domácí existuje i spousta čistokrevných plemen. Přečtěte si o vašem vysněném plemeni co nejvíce nebo se poraďte s chovatelem, zda je tato kočka vhodný společník. Některé kočky jsou spíše samotářské a svéhlavé. Jiné jsou velmi mazlivé, snadno přilnou k člověku natolik, že při nedostatečné péči a pozornosti mohou být nešťastné, pokud se jim nedostává dostatek péče a pozornosti. Další kočky zase potřebují hodně pohybu, a některé dokonce speciální péči o srst či kůži (Sphynx).

Ať už se rozhodnete pro kterékoliv plemeno, vždy musí být kotě, které si berete od chovatele, zdravé (nesmí mít uslzené oči, nos, neprská, nekašle). Zdravé kotě je zvědavé a hravé a to, které sedí v koutě a je apatické, může mít zdravotní problémy. Trvejte na tom, aby kotě, které vám prodává majitel, bylo staré alespoň 3 měsíce a bylo až čtyřikrát odčervené a očkované z 8. 10. týdne. Ve 12. 14. týdnu se koťata přeočkovávají. Poté se očkuje jednou ročně. Trvejte na tom, aby vám chovatel řekl, čím krmí, popř. dal vzorek krmiva s sebou.

Příprava domácnosti pro kočky

Přizpůsobte prostředí ještě před příchodem kotěte. Připravte místnost, kde chcete, aby kotě pobývalo.

Základní vybavení: Můžete pořídit pelíšek, kde bude kočička spát. Připravte kočce misku na vodu a granulky, záchod (plastová mísa, otevřená nebo krytá či pro koťata s nižším okrajem, naplněná kočkolitem), vhodné hračky určené pro kočky a škrabadlo.

Pelíšky pro kočky

Kočkolit: Je to podestýlka do kočičích záchodů. Dnes je široký výběr podestýlek hrudkující, nehrudkující, voňavé či silikátové. Pro koťata je vhodná hrudkující jemná nebo speciální kotěcí. Snadno vytvoří hrudku i z nejmenších loužiček. Hrudky se pak vybírají speciální děrovanou lopatkou, kterou propadne čistá podestýlka a hrudka zůstane na lopatce. Vyhazujete pouze znečištěnou podestýlku. Důležité je hrudky odstraňovat pravidelně, do znečištěného WC kočky nechtějí chodit.

Kočkolit pro kočky

Odstraňte z dosahu všechny předměty, které by mohly být pro kočku nebezpečné nebo by je mohla poškodit (sklo, kabely, malé předměty, které může spolknout, květináče, jedovaté květiny, ostré předměty, atd.). Zajistěte byt/ dům proti útěku alespoň z počátku, kdy je kotě v neznámém prostředí a musí si své teritorium teprve vytvořit.

TIPKočičí patero: aby se i vaše kočka cítila dlouho fit! vám poradí v některých věcech, které jste možná ani netušili

Krmení a výživa pro kočky

Granule: Pokud má kočka zůstat zdravá, potřebuje nutričně vyvážené a kompletní krmivo. Výhoda granulí je, že na rozdíl od vaření či barfu (syrové maso a zelenina, vejce atd.) obsahují vyvážený obsah minerálů a vitamínů stavěných přímo pro speciální potřeby koček mladých, starších, mlsných, venkovních, dlouhosrstých, kastrovaných a jiných. Granule se dělí do tří kategorií:

Superprémiové granule:

Nejkvalitnější granulovaná strava; kompletní krmivo, které obsahuje vysoký podíl masa, vitamínů a minerálů; použity nejkvalitnější vstupní suroviny, které prošly přísnou kontrolou 

Superprémiové granule

Prémiové granule:

Střední třída granulovaných krmiv; též obsahuje potřebné množství vitamínů a minerálů; nižší, ale přesto vysoká kvalita vstupních surovin

Prémiové granule pro kočky

Ekonomy granule:

levné krmivo; zvíře zasytí, ale je zde nižší obsah vitamínů a minerálů; většinou chybí vysoký podíl masa a vstupní suroviny nebývají příliš kvalitní

Klasické granule pro kočky

Pokud budete podávat kvalitní stravu speciálně pro koťata, budou správně růst, zdravější a odolnější vůči onemocněním.

Proto po dobu min. 1 roku (každá značka uvádí přesný časový údaj od a do kolikátého měsíce granulemi krmit) krmte kotěcími granulemi. Jsou výživnější, než granule pro dospělé kočky.

Nedoporučuje se granule střídat. Zažívání si přivyká na novou recepturu až měsíc a je pro kočky i koťata náročné.

Dodržujte denní krmnou dávku předepsanou výrobcem. Lze lehce přizpůsobit individuálním potřebám kočky. Kočka by měla mít granule k dispozici po celý den (nejvíce však denní krmnou dávku). Nehltá jako pes, ale sní jen tolik, kolik potřebuje, několikrát denně.

TIP: Pokud kotě nebude chtít chroupat granule, můžete je ze začátku navlhčit vlažnou vodou, nabobtnají a změknou. Navlhčené granule nenechávejte v misce déle než půl dne. Mokré krmivo rychle kvasí a kazí se. Až si kotě zvykne, máčejte postupně čím dál méně, až přejdete na suché. Suché křupavé granule napomáhají čištění zubů.

Vlhká strava: Měla by sloužit jako doplněk stravy, něco dobrého mezi jídly, za odměnu. Dodržujte tedy krmnou dávku granulí, a občas zpestřete den lahodnou kapsičkou nebo konzervou po večeři.

Nepřidávejte je ale k hlavní krmné dávce granulí. Stává se, že kočka poté odmítá jíst suché granule. Oddělujte stravu.

Vlhká strava je velmi vhodný doplněk, je-li kvalitní, obsahuje vysoké procento masa (kočičí strava se zakládá převážně na bílkovinách), vitamíny a minerály. Doporučujeme podávat speciální a výživnější kapsičky a konzervy koťatům a seniorům.

Dokrmování: Pokud vám chovatel prodá kotě mladší než 3 měsíce, ačkoliv převedené na granulovanou stravu, můžete jej dokrmovat sušeným mlékem pro koťata. Kotě tak získá látky potřebné pro obranyschopnost, které by jinak získávalo z mléka od matky, kdyby ním bylo kojeno do třech měsíců, i když přijímá již tuhou stravu.

Nedávejte kočkám ani koťatům mléko určené pro lidskou spotřebu (kravské, kozí, atd.). Má vysoký obsah laktózy, která se kočkám a koťatům hůř tráví a mívají zažívací obtíže. Zhruba od 3. měsíce můžete dávat jako pamlsek mléko pro kočky se sníženým obsahem laktózy, například značky GIMPET.

Doplňky stravy: Kočkám i koťatům je možné podávat kromě granulované a vlhké stravy i doplňky stravy, ať už jsou to vitamínové tablety, velmi chutné pasty či chuťovky jako kočičí mléko, jogurty pro kočky nebo kočičí pudink. Tablety a pasty jsou zaměřené na zlepšení kvality srsti, drápků, zubů, či s maltózou, kterou je velice vhodné podávat v období línání. Maltóza je látka, která napomáhá strávení spolykaných chlupů, aby se předešlo zvracení trichobezoárů (smotky chlupů). Taktéž jsou i multivitamínové tablety. Všechny tyto doplňky slouží i jako vhodné odměny, např. když učíte kotě základní hygieně, přiběhne na zavolání, nebo když kočka žebrá u stolu, můžete jí podstrčit některý z těchto vhodných pamlsků.

Nepodávejte kočkám a koťatům jídlo určené k lidské spotřebě, neboť je hodně solené, dochucované nebo je pro kočky hůř stravitelné (např. kravské neupravené mléko, šunky, salámy, sladkosti, atd.). Můžete občas podat syrové neochucené maso, které nejprve přemrazte, aby se zahubily zárodky parazitů.

Jako potravinový doplněk slouží i nevitamínové pasty s příchutěmi. Mohou se používat i tehdy, když kočka odmítá jíst granule, můžete je dochutit některou z past.

Většina pamlsků obsahuje Taurin aminokyselinu, kterou si kočka sama neumí vytvořit a jejíž nedostatek způsobuje problémy s viděním, ve vážných případech až kočičí slepotu

Alergie a diety: I u zvířat se vyskytují potravinové alergie (nejčastěji drbání se, padání srsti) a zdravotní potíže spojené se stravou. Dnes už jsou k dostání i hypoalergenní stravy pro zvířata. Stejně tak i například pro diabetiky jsou k dostání speciální veterinární diety. Vždy konzultujte zdravotní potíže vaší kočky s veterinářem.

Tekutiny: Nikdy nezapomínejte na vodu.

TIPProč kočky neumějí slézt ze stromu?  A není to žádný mýtus ani vtip. Však hasiči jsou běžně volání k vysvobození koček.

Voda musí být stále k dispozici. Občas se stane, že kočka odmítá pít vodu z misky a potřebuje tekoucí proud. V tomto případě se používá fontána na pití pro psy a kočky.

V letních měsících zvířata pijí více, kontrolujte tedy několikrát denně misku, zda se voda neohřála nebo jí kočka už nevypila.

Přečtěte si o vašem vysněném plemeni co nejvíce nebo se poraďte s chovatelem

Výchova kočky

Hygiena: Většina koťat je čistotná a hygienické návyky má odkoukané od matky. Chození na záchodek často velmi rychle pochopí a obvykle sama ochotně tento návyk dodržuje. Pokud máte-li kotě, které na záchod chodit neumí, dejte záchod na místo, kam chodí vykonávat potřebu a vždy, když si dojde na záchod, odměňte ho pamlskem či pastou.

Pokud stále bude vykonávat potřebu jinde, můžete použít sprej či pudr, který se nazývá „Zákaz vstupu kočkám“, který ho z jeho oblíbeného místa vypudí.

Přivykání na kryté WC: Nejprve naplňte záchod kočkolitem, ponechte ho bez střechy a umístěte na obvyklé místo (nahraďte jím stávající WC). Až se kočka naučí používat nové WC, nasaďte střechu, ale bez dvířek. Až si kočka opět zvykne, nasaďte dvířka.

Škrábání: Nikdy kočku nebijte, pokud bude škrábat na místě, které k tomu není určené. Ztratí k vám důvěru a bude mít z vás strach. Zkuste namísto toho použít rozprašovač s vodou. Kočku to nebolí, ale je jí to nepříjemné. Pořiďte jí škrabadlo a kočku k němu přeneste. Začne-li škrábat, ukažte jí, že na škrabadle smí, např. taky škrábejte. Lze si pomoci Cat-Nipem. Je to bylina Šanta kočičí, která kočky přitahuje a voní jim. Používá se i do pelíšků, hraček nebo i do žrádla.

 Zábava

Kočka je hravý tvor, a proto by měla mít již od kotěte při pacce dost hraček. Kočičí hračky většinou připomínají myšky, brouky, peříčka, ptáčky. Protože kočka je lovec, tyto hračky v ní vyvolávají lovecké instinkty. Pokud chcete kočičce udělat opravdovou radost, můžete hračku vylepšit výše zmíněným Cat-Nipem. Nebo postříkat sprejem s obsahem Cat-Nipu. Většina hraček ale tuto bylinku obsahuje, a proto jí není třeba přidávat. Pokud nejste doma a nemůžete si s kočkou hrát vy (například se škádlítkem, provokovat ji ke hře, atd.), existuje i možnost interaktivních hraček, které kočku zabaví na dlouho v době vaší nepřítomnosti (např. značky Huhubamboo...).

Nekupujte kočce hračky, které se mohou rozpadnout při hře na malé části a kočka je může spolknout (nevadí u bavlněných hraček a celkově hraček z přírodního materiálu).

Občas se může přihodit, že kočka sní kousek bavlny či jiné látky nebo cokoliv jiného, než je k jídlu určené. Podávejte jí Malt-Softovou pastu (pasta s obsahem maltózy na trávení spolykaných chlupů). Pomůže kousku projít zažívacím ústrojím ven, aniž by napáchal škody. I přesto ale pravidelně kontrolujte, zda kočka chodí na záchod tak, jak má. Když si do 24 hodin nedojde, zbystřete a raději ji vezměte k veterináři (občas může pomoci i trocha stolního oleje přidaného do krmiva).

Hračky pro kočky

TIP: Kočky milují krabice, takže na to nikdy nezapomeňte. Kdykoliv budete mít k dispozici krabici, neváhejte ji použit.

Venčení

Kočka se venčit nemusí, ale pokud se rozhodnete kočičku pouštět ven, je dobré, aby byla opatřená obojkem (bude vidět, že má majitele).

Nikdy nedávejte obojek určený pro psy! Je to nebezpečné, protože se kočka může venku zachytit o plot či větev. Psí obojky mají pevné zapínání a nepruží. Mohla by se tedy oběsit. Kočičí obojky jsou buď na pružnou gumičku, nebo mají velmi snadné zapínání, které se při větším tahu samo rozepne. Některé jsou opatřeny i rolničkou, aby bylo slyšet, že se kočka že se kočka zachytla. Rolnička též může sloužit k plašení ptáků. Můžete kočce obojek opatřit i závěsným adresářem, v případě ztráty kočky, ve kterém, pokud dojde ke ztrátě kočky, jsou uvedeny kontaktní údaje na majitele. Pokud venčíte kočku na kšírech, nikdy ji nenechávejte, aby v nich pobíhala sama, ze stejného důvodu jako u psích obojků. Neučte kočku chodit vedle vás jako psa, je to zbytečné. Kočky nemají tuto vlastnost, ani snahu se něco takového učit.

Antiparazitika: Při pouštění koček ven je velice na místě ošetřit kočku antiparazitním přípravkem. Ať už pipetou, obojkem nebo antiparazitním sprejem (více o antiparazitikách je psáno v kapitole o základní veterin árn í péči).

Kastrace: Zvažte, zda necháte venkovní kočku (pokud nechcete koťata) kastrovat. Nekastrovaní kocouři se většinou perou v soubojích o své partnerky, a tak utrpí často zranění z bojů mezi ostatními kocoury.

Říje a Kastrace

Kastrace je u koček důležitá spíše ze zdravotního hlediska. Když neplánujete do budoucna koťata, nechejte kočku vykastrovat. Když při říji nezabřezne (říje může nastat již od 5. měsíce), je velice rizikové tzv. přeříjení, kdy hrozí zdravotní problém (kočka totiž říjí, dokud nezabřezne, říje nepravidelně přestávají a zase přicházejí, a ne vždy poznáte, že je kočka v říji). Mnoho chovatelů též nechává své kočky kastrovat z důvodu, že kočičí mrouskání (volání partnera) není pro lidské uši příliš dlouho snesitelné. Na druhou stranu kocouři zase značkují své teritorium nepříjemným zápachem. Je-li to venkovní kocour, velice často si nosí domů zranění ze soubojů s ostatními kocoury. Kočky většinou chodí domů březí a tak nastávají situace s přemnožením koček.

 Kočka je hravý tvor, a proto by měla mít již od kotěte při pacce dost hraček.

Březost

Pokud plánujete koťata, odčervení kočky by mělo proběhnout již týden před krytím. Po připuštění by se během 2-3 týdnů měly projevit první znaky březosti. Kočka je klidnější, více přijímá potravu, objeví se ztmavnutí struků a začíná se zakulacovat bříško. Občas po krytí může docházet k falešné březosti, proto můžete požádat veterináře, aby po 4. týdnu udělal vyšetření ultrazvukem. Březost trvá u kočky přibližně 9 týdnů. Poté kočka vyhledává klidné a tiché místo, a to znamená, že vyhledává vhodné místo pro porod.

V období březosti krmte kočku granulemi pro koťata a můžete přikrmovat i sušeným kotěcím mlékem. Kotěcí mléko je vhodné mít pro všechny případy připravené doma, kdyby nastaly komplikace, např. kočka přestane kojit, dojde jí mléko, aby se koťata mohla ihned začít dokrmovat ručně.

Koťata, probíhá-li vše správně, přikrmujte máčenými granulemi až od 4 týdne, od 5.-7. týdne s nimi buďte hodně v kontaktu. Je to období socializace, kdy si zvykají na člověka. V tomto období se také učí i hygienickým návykům, a tak by měla být schopná chodit na kočičí toaletu. Postupujte podle rad veterináře, co se týče očkování a odčervení a nezapomínejte, že koťata opouští matku až ve třech měsících.

 Základní veterinární péče

Očkování, odčervení: Odčervení a očkování vždy konzultujte s veterinářem. Intervaly mezi jednotlivými úkony se mohou lišit. Též vám veterinář dá na výběr různé kombinace vakcín k očkování a na výběr mezi různými kombinacemi vakcín či několika druhy odčervovacích přípravků. Z tohoto důvodu berte prosím tuto kapitolu pouze jako orientační.

V 8.-10. týdnu se koťata poprvé očkují, nejčastěji trojkombinací proti rhinotracheitidě, kaliciviróze, panleukopénii, dále se může i proti chlamydióze, virové leukémii a infekční peritonitidě. Ve 12.-14. týdnu se přeočkovává opět proti rhinotracheitidě, kaliciviróze, panleukopénii libovolně i opět proti chlamydióze, virové leukémii, a infekční peritonitidě. V tomto období se dá naočkovat i vakcína proti vzteklině, to ale dobře zvažte. U nás není povinná (pouze při cestách do zahraničí). Kočky ale tuto vakcínu občas špatně snášejí.

A dále se pak přeočkovává proti rhinotracheitidě, kaliciviróze, panleukopénii, (vzteklině) či chlamydióze, virové leukémii a infekční peritonitidě každý rok.

Odčervení se doporučuje provádět ve 2., 4., 6. týdnu proti škrkavkám a dále pak v 8., 12. proti škrkavkám a tasemnicím. V 6. měsíci opět proti škrkavkám a tasemnicím. Odčervení se doporučuje u venkovních koček provádět alespoň 2x ročně, u bytových koček stačí pouze jednou, avšak u koček žijících se staršími lidmi, těhotnými ženami či dětmi se doporučuje alespoň 4x ročně. Kočku, pokud plánujete koťata, odčervujte týden před krytím a 14 dní před porodem.

Veterinář vám může nabídnout i dvojkombinaci antiparazitik proti vnějším (blechy, klíšťata) a vnitřním (škrkavky, tasemnice) parazitům.

Očkování a odčervení by nemělo probíhat ve stejný den. Poraďte se proto s veterinářem, který vám sestaví přesný plán očkování a odčervování.

Antiparazitika pro kočky

Vnější parazité: Blechy, klíšťata, vši a všenky patří mezi vnější parazity. Buď proti nim můžete bojovat již zmíněnou dvojkombinací proti vnějším i vnitřním parazitům, která je k dostání pouze u veterináře, nebo obojkem, sprejem či pipetou, běžně k dostání i v obchodech s chovatelskými potřebami. Obojky se od sebe liší použitými aktivními látkami a délkou doby účinnosti (např. od účinnosti po dobu 10. týdnů, až po celosezónní s dobou účinnosti až 8 měsíců).

Nikdy nepoužívejte obojky určené pouze pro psy. Obsahují látku, která je pro kočky prudce jedovatá. Poraďte se tedy vždy s odborníkem, jaký typ obojku je pro vaši kočku nejvhodnější. Další možností je tzv. pipeta (roztok, který se kape zvířeti za krk). Většinou je doba účinnosti omezená pouze na 8 týdnů. Látka se váže na kožní tuk zvířat a s jeho obnovou mizí. Sprej funguje stejně jako pipeta.

Vždy sdělte prodejci věk, váhu a zdravotní stav zvířete (alergie, přecitlivělost na účinné látky v obojcích, atd.)

Má-li kočka parazity, je možné se jich zbavit sprejem či antiparazitním šamponem. Pozor, některé spreje jsou též pro kočky jedovaté. Poraďte se opět s odborníkem.

Jestli je zvíře napadeno blechami, je na místě ošetřit i prostředí, ve kterém se pohybuje.

Nekombinujte několik antiparazitních přípravků společně. Kočka by mohla být předávkována účinnými látkami.

Tetování a čipování: Zvíře je uveterináře možné nechat tetovat, očipovat (mohou mít už od původního majitele). Je to způsob označení zvířete.

Tetování: Starší metoda označení zvířete. Kočka má vytetované číslo, pod kterým bude vedena v registru zvířat, kde jsou kontaktní údaje na majitele (tedy na vás či původního majitele), jméno a věk kočky, datum posledního očkování, atd. Hodí se při ztrátě zvířete.

Stejně tak slouží elektronický čip. Výhodou je, že jeho aplikace není pro zvíře tak bolestivá. Číslo je vždy čitelné speciální čtečkou. Zvíře ho nemůže ztratit.

Po zavedení čipu musíte jeho číslo zaregistrovat na registru evidence zvířat.

Preventivní prohlídky: Zvířata by měla pravidelně podstupovat preventivní zdravotní prohlídky. Choďte alespoň jednou ročně. Nepodceňujte preventivní prohlídky. Obzvlášť v pozdním věku zvířete. Veterinář může včas odhalit choroby, které nejsou zjevné na první pohled, a čím dříve se choroba začne léčit, tím více je léčba úspěšná.

Pravidelné kontroly: Zkontrolujte, jestli má kočka čisté uši (pokud jsou nadměrně zašpiněné černou nečistotou zbystřete, mohl by to být ušní svrab), zda má čisté oči nebo nadměrně neslzí. Sledujte, jestli se chová přirozeně, nekýchá, nekašle, a kontrolujte stolici, zda je pevná (pokud je třetím dnem řídká nebo se dokonce objeví krev, ihned vyhledejte veterinární pomoc).

Péče a hygiena

Stejně jako lidé se starají o svá těla, i zvířata potřebují péči o srst, drápky, uši, oči a zuby.

Srst: Kromě toho, že srst by měla být lesklá a zdravá, díky stravě a vitamínovým doplňkům, měla by být i čistá. K tomu použijte šampón speciálně pro kočky. Buď je pěnový a smývá se vodou, nebo pudrový (většina koček nemá vodu ráda), který dodává srsti lesk a vůni. Kočku koupejte co nejméně. Kočce se tím vymývá kožní maz, který se musí znovu obnovovat, a čím častěji koupete, tím více mazu se tvoří. Toto se netýká například plemene Sphynx (naháč), které se musí koupat mnohem častěji. Vždy postupujte při koupání podle návodu na obalu šampónu a dbejte na to, aby nenatekl do očí a uší.

V období línání můžete kočičí srst vyčesávat speciálním hřebenem. Poraďte se u nás v chovatelských potřebách o vhodném hřebenu či kartáči podle typu srsti vaší kočky.

Drápky: Většinou si kočka drápky brousí sama o škrabadlo. Kdyby si je nebrousila, musí se občas zkracovat speciálními kleštičkami na drápky. Zkracujte jen o kousek a dávejte pozor na nerv vedoucí drápkem. Na první prohlídku u veterináře si přineste vhodné kleště, které seženete v chovatelských potřebách a požádejte ho o ukázku.

Uši: K čištění uší používejte čistidlo spíše na alkoholové či bylinné bázi. Olejová čistidla uši spíše zanáší. Nepoužívejte tyčinky na čistění uší (můžete nečistoty zanést hlouběji do uší), ale spíše vatové tampóny a vytírejte jemně boltce zevnitř. Zuby: Na zuby používejte zubní pastu určenou pro zvířata. Nepění a nepálí. Jemně čistěte zoubky prstem. Na čištění zubů začněte kočku zvykat co nejdříve. Příliš mnoho koček si to nenechá líbit, a tak si občas musíte vystačit s tím, že budete krmit převážně granulovaným krmivem (mechanické čištění) a doplňovat dentálními pamlsky pro kočky se Salvadorou Perskou, která též pomáhá čištění zubů.

Oči: Oči čistěte přípravkem na zvířecí oči. Nikdy nečistěte oči jako takové, ale pouze oční okolí, pokud je uslzené či jinak znečištěné.

Transport

S kočkou se občas nevyhnete cestování, např. k veterináři, na dovolenou, apod. Někteří chovatelé nosí kočky v taškách určených pro psy (taška s vykrojeným otvorem pro hlavu, který se nedá zavřít). Jsou to spíše výjimky. Kočky obvykle cestování nemají rády a z těchto tašek mohou vyskakovat. Celozapínací tašky mají většinou síťované strany, které mohou kočky proškrábnout a uprchnout. Proto se doporučují klasické pevné plastové přepravky s pevnými dvířky. Jednak z bezpečnostního hlediska, tak i z praktického. Zvíře může být cestou natolik stresované, až se pozvrací nebo pomočí. Plastové dno lze lehce opláchnout a vyčistit, na rozdíl od látkového. Poraďte se v chovatelských potřebách o vhodné velikosti pro vaši kočku.

Pokud se chystáte cestovat letadlem, zjistěte si, jaké jsou na letištích podmínky pro přepravu zvířat. Většinou zvíře musí cestovat v nepropustné schráně s certifikátem pro leteckou přepravu, což jsou vybrané druhy plastových přepravek. Kočku nepřepravujte na volno. Může se vysmeknout a uprchnout.

V autě přepravujte kočku pouze v přepravce. Nikoliv na kšírech pro psy, na volno, apod. Do přepravky nikdy nezavírejte kočku za trest!

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na očkování, které vyžaduje daná země, očkovací průkaz a zvířecí pas. Některé země vyžadují i čipování zvířat.

Na cestu se můžete vybavit cestovní láhví na vodu spojenou s miskou, popř. skládací miskou na granule.

Pro snadné cestování s kočičkou

Cestování s kočkou

TIP: Chovatelské příručky postupně doplňujeme o další domácí zvířata i tipy a triky jich se týkající.