Založení akvária je proces, který vyžaduje plánování a dostatečnou péči. Ve stručnosti si zde rozepíšeme dělení jednotlivých akvárií:
- Běžné
- Akvárium s náročnějšími rybami (kupříkladu terčovci)
- Rostlinné akvárium
- Malawi/Tanganika
Nejčastějším typem, se kterým se setkáte je sladkovodní běžné akvárium. Nejčastěji je zakoupíte jako set od výrobce. V takovém případě si pořídíte skleněné akvárium, kryt s osvětlením, filtraci, topítko a substrát. V těchto akváriích nalezneme povětšinou nenáročné a běžně dostupné druhy ryb s nenáročnými rostlinami nebo umělými rostlinami.
Dalším typem jsou akvária s náročnějšími rybami. Tento typ akvárií si akvaristé nekupují jako set, ale skládají si jej takzvaně z jednotlivých komponentů. Je to kvůli tomu, že náročnější ryby jsou citlivé na jakékoliv změny a běžné vybavení je poddimenzované. S většími rybami souvisí i silnější filtrace, a proto je důležité využít vnější filtry. Jde o nádoby, které jsou mimo akvárium a do kterých vedou hadice z akvária. Mezi tímto a první typem akvárií je rozdíl pouze ve filtraci vody.
Další možností akvária je to, které je zarostlé rostlinami či se v nich snaží akvaristé krajinu z přírody přenést a minimalizovat do akvária. Tato myšlenka původně vznikla v Japonsku. V akváriu jsou použity velmi náročné rostliny, kde je potřeba použít pokročilou techniku. Svítidla jsou zde až 3x výkonnější, než tomu je u běžných akvárií. Používá se zde speciální výživný substrát a do akvária je dodáváno CO2 z tlakové lahve.
Poměrně dost rozšířená akvária jsou u nás ta, která simulují podmínky v jezerech Malawi a Tanganika v Africe. Pokud jde o vybavení, tak tato akvária využívají podobného vybavení a podmínek jako druhý typ. Jsou zde silnější filtrace a akvárium není osazeno rostlinami. U těchto akvárií je velmi slabé osvětlení a často v modrém odstínu. Využívá se zde 3D pozadí, které simuluje skály a jezera.
Vybavení akvária
- Osvětlení – zářivky se dnes v podstatě nepoužívají, takže je ideální zvolit LED světlo. Má 3x nižší spotřebu, neboť svítí pouze dolů. LED svítidla se dělí podle světelného zdroje. Některá svítidla mají LED čipy s velkou svítivostí a delší životností.
- Filtrace – jak bylo již zmíněno, tak různá akvária potřebují různě výkonnou filtraci
- CO2 – pro růst náročnějších rostlin se používá CO2 z tlakových lahví
- Vzduchování – velká akvária bez silné filtrace potřebují také okysličit vodu, což probíhá na hladině.
- Topení – pokud máte akvárium v místě, kde je běžná pokojová teplota (20 – 22 stupňů Celsia), tak není třeba topení vůbec pořizovat. Výjimkou jsou potom akvária s terčovci, kteří vyžadují teplotu až okolo 28 stupňů Celsia. Doporučujeme tedy pravidelně vodu měřit, abyste měli rybičky stále pod kontrolou.
- UV lampy – UV lampa není vyloženě povinná, ale dobře funguje pro odstranění řas v akváriu.
Pokud chcete mít aktuální tipy a rady ohledně trendů v akvaristice, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.