Vážení zákazníci, rádi bychom vás informovali o průběhu plánované inventury našeho skladu, která proběhne od 22. dubna 2024 do 26. dubna 2024. Během této doby může dojít k dočasné nedostupnosti některých produktů a k tomu, že nebudeme schopni vychystávat nové objednávky. V průběhu inventury se budeme snažit minimalizovat všechny možné nepříjemnosti a zajistit, aby byla inventura provedena co nejspolehlivěji a co nejrychleji. Děkujeme za vaši trpělivost a pochopení v této době. Pokud budete mít během inventury jakékoli dotazy nebo potřebujete pomoc, neváhejte nás kontaktovat. Vaše spokojenost je pro nás důležitá. S pozdravem, Tým PetCenter

Torze žaludku. Pojem, který každý pejskař slyšel, ale jak ji poznat?

Nápadně zvětšené, tvrdé a bolestivé břicho, zvracení bílé pěny, dávení, neklid, slinění a apatie - to vše mohou být příznaky torze. V tomto článku vám přiblížíme, co tento život ohrožující stav vyvolává, která plemena jsou k němu náchylná a jak se dá tomuto stavu předejít.

Co je to torze žaludku?

Torze znamená přetočení – v tomto případě žaludku - s následnou fermentací (kvašením) žaludečního obsahu. Při přetočení žaludku dochází k otočení kolem své osy, při kterém se zaškrtí vstup i výstup tohoto orgánu. Žaludek si můžete představit jako balón, který je umístěný vodorovně v těle psa a upevněný ve dvou bodech. Pokud dojde k většímu pohybu naplněného žaludku, dochází poměrně snadno k situaci, kdy se přetočí a oba jeho konce se zaškrtí. V důsledku nafouknutí žaludku se také omezuje krevní oběh vedoucí k srdci. Jedná se o velmi vážný stav, který ve velkém množství případů bohužel končí úmrtím zvířete.

Proč přetočení žaludku vzniká?

Přesná příčina torze bohužel zatím není známa, avšak mezi hlavní důvody tohoto stavu patří podání velkého množství potravy, ochablé svalstvo kolem žaludku nebo velká aktivita krátce po krmení. Svou úlohu také sehrává genetika. Další příčinou může být i polykání vzduchu nebo nadměrné kvašení uvnitř žaludku. Predispozici k torzi mají většinou velká plemena psů a psi s hlubokým, prostorným hrudníkem.

Mezi riziková plemena patří například německé dogy, irští vlkodavové, výmarští ohaři, bernští salašniční psi, irští setři, dobrmani, boxeři, němečtí ovčáci a podobně.

Velká plemena jsou k torzi žaludku náchylnější.

Jak poznám torzi u svého pejska?

Hlavním ukazatelem je nápadně zvětšené, tvrdé a bolestivé břicho. K torzi dochází většinou bezprostředně nebo v nejbližších hodinách po nakrmení. Dalšími znaky jsou zvracení bílé pěny, dávení, neklid, slinění a apatie. Nejčastěji se projeví ve večerních nebo nočních hodinách, proto bychom měli věnovat pozornost nezvyklému chování našeho pejska.

Pokud máte podezření na torzi žaludku, kontaktujte veterináře a ihned ze k němu vydejte. Jedná se o akutní stav, při kterém jde o minuty! Proto jednejte rychle! Ověřit diagnózu lze pouze pomocí rentgenového snímku dutiny břišní.

 

Jak léčit torzi?

Při léčbě velmi záleží na aktuálním stavu pacienta. Nejprve je potřeba jeho stav stabilizovat. Pomocí  kanyly se vypustí nahromaděný plyn ze žaludku. Musí se také dbát na doplnění tekutin nitrožilní formou. Po stabilizaci krevního oběhu se může přejít k samotné operaci, při které se žaludek vyprázdní a otočí zpět do správné polohy. Pokud při torzi došlo k větší nekróze tkání, je bohužel nutné provést eutanazii. Po vyprázdnění a otočení se žaludek přišívá ke stěně břišní z důvodu prevence před dalším vznikem torze.

Rekonvalescence po tomto zákroku není jednoduchá. Rozhodující jsou přibližně 4 dny po zákroku, kdy se obnovuje krevní oběh, avšak stále přetrvává riziko poruchy srdečního rytmu či celkového selhání organismu. Po zákroku je vhodné zvolit na nějaký čas dietní krmivo, například speciální veterinární dietu Hill´s i/d, která je uzpůsobená k rekonvalescenci trávicího traktu. Důležitá je četnost krmení - denní krmnou dávku rozdělte na 3 – 4 malé porce.

Prevence, prevence a zase prevence!

Jako preventivní opatření je možné zvolit i gastropexi – přišití žaludku k břišní stěně. Dnes se tento jednoduchý zákrok provádí laparoskopicky v celkové anestezii. Gastropexe není sice stoprocentní ochranou před torzí žaludku, nicméně toto riziko se provedenou operací výrazně snižuje.

 

Jakou další prevenci zvolit?
  • rozdělte denní krmné dávky na 2 – 3 porce
  • vynechte veškeré zvýšené aktivity minimálně 2 hodiny po nakrmení
  • nekrmte psa hned po větší fyzické zátěži
  • nenechávejte psa pít velké množství vody najednou

 

Alfa a omega prevence? Kvalitní krmení!

Důležitou součástí prevence je kvalitní strava, nejlépe bez obilovin. Obiloviny totiž mohou v žaludku způsobovat vznik většího množství plynu. (zde jsem psala o tom, jak se vyznat v krmivu a co je kvalitní strava). Do stravy zahrňte vlákninu, která podporuje trávení a pohyb střev.

Pro psy, kteří hltají, je vhodné pořídit protihltací misky, které jsou rozdělené dle velikosti a typu. Můžete také pořídit misky se stojánkem, které jsou ve výšce hrudníku pejska.

Prevencí významně snížíte riziko torze, ale stoprocentně se jejímu riziku vyhnout nelze. Doporučuji vám zjistit si telefonní číslo na více veterinárních ordinací nebo klinik, které mívají pohotovost a jsou schopni operovat v jakoukoliv dobu. Hledejte veterináře ve vašem okolí, i minuty pak rozhodují.

I když nyní víte, co je to torze, jaké jsou její příznaky a jak se zachovat v případě nouze, doufám, že této náročné situaci nebudete muset čelit a přeji vám i vašim pejskům pevné zdraví!

Smutně koukám, dodržuj páníčku prevenci, prosím.