Jak čistit akvárium?

Čištění akvária je při chovu rybiček nezbytně důležité. Čištění je nutné dělat každý týden a přidávat tak rybičkám čerstvou vodu. Je důležité, aby řasy neměly čas vyrůst a nevznikaly tak usazeniny. V tomto článku se podíváme na to, jak ideálně čistit sladkovodní akvárium.

V prvopočátku je potřeba si zajistit veškeré vybavení:

  • Připravte si čistou vodu v množství, v jakém ji chcete vyměnit.
  • Rovněž bude třeba magnet s molitanem na otření řas vnitřní strany skla.
  • Jednoduchou odsávačku, která funguje na principu sifonu
  • Náhradní díly do filtru
  • Speciální roztok na čištění akvarijních skel nebo roztok na bázi octa
  • Roztok 10% chlorového bělidla v oddělené nádobě
  • Kovovou nebo plastovou žiletku

Houbičkou či magnetem očistěte stěny akvária od řas. Přejíždějte po skle tam, kde je to zapotřebí. Nebojte se i trochu přitlačit a vydrhnout tak přichycené řasy. Silně zarostlá místa můžete odstranit pomocí žiletky či plastové stěrky. Můžete použít i gumové rukavice, abyste nepřišli do styku s žádnými chemikáliemi. Rozhodně nepoužívejte houbičku z kuchyňského dřezu!

Připravte si také to, kolik vody vlastně chcete vyměnit. Pakliže akvárium čistíte pravidelně, tak jsou vaše ryby jsou zdravé. Postačí vyměnit 10 – 20 % objemu vody jednou týdně. Nemocným rybkám měňte alespoň 25 – 50 %.

Odsajte špinavou vodu. Ponořte konec odsávačky do akvária a vodu vysajte do velké nádoby či kbelíku, a to podle množství vody. Ideálně mějte kbelík určený pouze k čištění akvária. Zbytky mýdla a jiných prostředků, které by mohly být pro ryby nebezpečné.

Nezapomeňte čistit také substrát. Odsávačkou prosejte substrát na dně. Odstraňte z něj rybí exkrementy, zbytky krmení a další nánosy. Máte-li malé nebo křehké rybičky, tak můžete přes hubici sifonu natáhnout nenošenou punčochu.

Pokud máte dno akvária z písku, nepoužívejte odsávačku jako lopatku. Použijte pouze odsávačky bez plastového nástavce a podržte ji přibližně 2 – 3 centimetry pod povrchem písku. Odsajete tak usazeniny, aniž byste narušili přirozený povrch.

Očistěte také dekorace. Voda je totiž příliš bohatá na živiny. Můžete předměty otřít houbičkou nebo například nepoužitým zubním kartáčkem, a to nejlépe v kbelíku s odsátou vodou.

Poté doplňte čerstvou vodu. Odsátou vodu nahraďte čistou, ošetřenou a ve stejné teplotě jako má akvárium. Ověřte si to ideálně teploměrem. Pro zdraví rybek je stálá teplota nesmírně důležitá. Pamatujte na to, že voda je pro vás pouze vlažná, tak bude pro většinu ryb velmi horká. Pokud používáte vodu z kohoutku, tak ji musíte ji upravit speciální chemií. Pokud má voda příliš vysokou koncentraci nitrátů, tak ji nařeďte pramenitou balenou vodou.

Zvažte přidání soli do sladké vody. Mnoho druhů ryb má díky ní delší a zdravější život. Sůl totiž pomáhá předcházet nemocem jako je například kožovec rybí. Vodu je třeba také několik hodin sledovat a počkat až se usadí rozvířený písek a voda bude křišťálově čistá.

Vyčistěte akvárium i zvenku. Otřete skla včetně krycího, světla a případného externího filtru.

Jednou měsíčně vyměňte náplň ve filtru. Stará uhlíková náplň je pro ryby nebezpečná. Ve filtru nežije mnoho bakterií a většina jich sídlí v substrátu. Pokud ji vyčistíte pomocí proplachu, tak vám náplň vydrží déle než za standardních podmínek.

A je to! Máte akvárium čisté a tím pádem máte i zdravé prostředí pro rybičky.


Pokud chcete mít aktuální tipy a rady ohledně trendů v akvaristice, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.