Jak pečovat o vodu v akváriu?

Péče o vodu v akváriu je důležitou součástí úspěšného chovu ryb. Nevyplatí se podceňovat prostředí v němž vaše rybičky žijí. V tomto článku se tedy podíváme na to, jak se starat o vodu v akváriu, tak aby šlo o skvělé prostředí pro vaše kamarádky s žábrami.

Důležité je vodu měnit pravidelně. Minimálně se doporučuje vodu vyměnit jednou, ale raději i dvakrát týdně. Důležitá je v tomto případě i filtrace. Ta totiž pomáhá vodu čistit a odstraňovat nečistoty. Je potřeba se tedy ujistit, že je filtr čistý a pracuje správně.

Neméně důležitá je i hladina pH. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 6,5 – 7,5. Tento údaj platí u běžně chovaných ryb a může se lišit v závislosti na druhu. Výměna se provádí zejména proto, abychom z vody odstranili odpadní látky, jako jsou odumřelé části ryb a rostlin, zbytky krmiva nebo například výkaly. Při čištění vody doporučujeme využít odkalovač. Ale ideálně takový, který má dostatečně vysoký zvon a nebude společně s odkalením odsáván písek a případný substrát. Mohl by se tím zbytečně poškodit kořenový systém rostlin.

Pravidelně vaši vodu testujte. S tím souvisí i teplota vody. Ta by se měla pohybovat v ideálním rozmezí 22 – 25 stupňů Celsia. Opět platí, že tento údaj se týká běžně chovaných druhů. Mějte tedy k dispozici teploměrem, díky kterému zjistíte aktuální teplotu vody v akváriu.


Pokud chcete mít aktuální tipy a rady ohledně trendů v akvaristice, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.