Jak efektivně chovat vodní želvy?

V dnešním článku se podíváme na to, jak efektivně chovat vodní želvy. Popíšeme si, co je všechno potřeba a jak se o želvičky postarat.

Pro první dva roky jejich života bude bohatě stačit akvárium o velikosti 50 x 30 x 30 cm. Želvička také ráda plave, takže jí dopřejte dostatek vody a místa vhodná k tomu, aby se také měla kam uchýlit mimo vodní hladinu.

Důležitá je také filtrace. Želva je zvyklá jíst maso a to kazí vodu. Pak se může z jejího doma linout poměrně silný zápach a bakterie. Ty pak způsobují želvám zdravotní potíže. Filtrace tento problém vyřeší. Vodu je dobré měnit jednu za tři týdny nebo za měsíc.

Jak bylo již zmíněno, tak želvy žijí v přírodě u vody a potřebují místo, kde se budou vyhřívat a kde budou odpočívat. Někdy postačí pouze kámen nebo dřevo, ale dobré je zvolit takový materiál, který umožní želvičce bezpečný vstup do vody. Ideální je želvu takzvaně nevhodit rovnou do vody, ale dát jí prostor tomu se takzvaně rozkoukat na souši a cestu k vodě by si měla najít sama. V krajním případě by se mohlo stát, že se želva utopí.

Voda by měla mít mezi 24 – 25 stupni Celsia. Topítko musíme mít po celý rok. Vypíná se pouze v ty nejteplejší dny v roce. Malé želvičky jsou velmi choulostivé. Skleněné topítko se nehodí k velkým želvám. Velký pozor musím dát na přívodní elektrické kabely, protože by si s nimi želvička mohla hravě poradit.

A čím ji vlastně krmit? V přírodě se želva živí rybičkami a rostlinnou stravou. Někdy s ní ale bývá problém v zajetí. Jsou však určitá krmiva ve formě tablet, která mají pro želvy dostatek minerálů. Na většině našeho území se nachází měkká voda, která může odvápňovat želví organismus a musíme jim tak dodávat ještě vápník.


Pokud chcete mít aktuální tipy a rady ohledně trendů v teraristice, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.