K tomu abyste psa naučili poslušnosti je potřeba se chopit pevného výcviku, který by ho naučil poslušnosti. Psi, kteří jsou dobře vycvičení, tak je u nich nižší předpoklad, že budou štěkat bez důvodu.
Jak se tedy pustit do výcviku proti štěkání?
Rozhodně ignorujte štěkot. Nesnažte se na něj upozorňovat, jinak tím psa vybudíte k tomu, aby se rozštěkal o to intenzivněji. Pokud se pes naučí, že štěkání mu nic nepřináší, pravděpodobně se toho v budoucnu vzdá.
Používejte slovní povely: Z nejpoužívanějších je to například "ticho" nebo "stůj" k tomu, aby pes přestal štěkat.
Využijte odměn: Pokud pes přestane štěkat na vaše příkazy, odměňte ho. Odměnit jej můžete za pomoci lahodných kapsiček.
Použít trest: Pokud pes štěká např. na návštěvě, nebo dokonce neustále, můžete použít jej potrestat tím, že odejdete z místnosti nebo jej zkrátka budete zcela ignorovat.
Nicméně je třeba mít na paměti, že štěkání je pro psy přirozenou formou komunikace, takže byste neměli snažit se ji úplně potlačit. Místo toho se snažte naučit psa, kdy je štěkání vhodné a kdy ne. Pakliže se budete opravdu snažit, tak psí štěkot po pár týdnech uslyšíte pouze v adekvátních situacích a nikoliv neustále.
A pokud to nezabere?
Pokud pes stále nepřestává štěkat, tak to může být způsobeno několika faktory:
- Stres: Pes může štěkat kvůli stresu nebo úzkosti. Pokud je pejsek ve stresu, tak je vhodné s ním navštívit veterináře nebo behavioristu, abyste zjistili příčinu a našli společně řešení.
- Genetika: Některé plemena psů jsou od přírody takzvaně více uštěkaná než ostatní.
- Nedostatek stimulace: Pokud pes nedostává dostatek fyzické a mentální stimulace, může se projevovat štěkáním. Věnujte mu tedy dostatek správné pozornosti a odměnou vám bude klid v uších.
- Nedostatek výchovy: Pokud pes nebyl řádně vychován, tak může mít problém s povely a celkovým chováním, což vede k tomu, že si poté štěká, jak si vzpomene.
Pokud chcete mít aktuální tipy a rady ohledně psích trendů, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.