Jak na běhání se psem?

Pokud rádi běháte, tak vězte, že s vaším chlupatým miláčkem to může být společná radost. Postupnými kroky se tato sportovní vášeň může stát skvělou aktivitou i pro psa, který vás bude aktivně doprovázet. Oba si tak společné chvíle užijete naplno a zdravě.

 

Pomalu, ale jistě

Na samém začátku se snažte psa pomalu navyknout. Zejména malá plemena je dobré nehnat kupředu chrtím tempem, ale zvolit jemný klus, kdy vás budou s radostí následovat. Dříve než v jednom roce svého psa neberte na delší běhání. Fyzicky totiž dospívá až v tomto věku a menší plemena i o něco později.

Důležité je zvládnout a procvičit povely tak, aby se pes naučil maximální poslušnosti bez výjimek. Zejména ve štěněcím věku se snažte psa dostatečně socializovat a dát mu přivyknout také na jiná prostředí. S dospělým psem už je to s povely mnohdy složitější, ale co se týče běhu, tak se bránit rozhodně nebude, jelikož je pro něj tato aktivita zcela přirozená.

Na společný běh je potřeba si zvyknout na obou stranách a zjistit tak, jaké tempo vašemu miláčkovi vyhovuje. Navíc také zjistíte, jak je na tom chlupáč ohledně fyzičky. Rozhodně se jej nesnažte přetěžovat. Jakmile si oba přivyknete na vzájemný soulad při běhu, tak můžete postupně zvýšit náročnost běhu, ale i prodloužit vzdálenost.

canicross

 

Co je k tomu potřeba?

Samotný sport není až tak náročný na samotné vybavení. Stačí k tomu kvalitní běžecké boty a postroj s odpruženým vodítkem. Před samotným během se snažte psa dostatečně hydratovat, aby nebyl při běhu příliš vyčerpaný. Důležité je psa nekrmit přímo před tréninkem a samotným během.

 

Canicross

Pokud byste chtěli vyzkoušet už něco pokročilejšího a víte, že to vy i váš pes zvládnete, tak je dobrou volbou Canicross. Jde o sportovní disciplínu, kdy se společně s vaším psem stanete dokonale synchronizovanou jednotkou. Na Canicross je potřeba speciální postroj a vodítko. Pes je uvázán tak, že nemá možnost nikam utéct a svým tahem pomůže páníčkovi také v pohybu.

Vždy myslete na to, že běh je hlavně zábavou a příjemným relaxem. Dopřejte jej i svému miláčkovi a rozhodně se nesnažte lámat rekordy. Sportu zdar!


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně běhání se psem a Canicrossu, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.