Vážení zákazníci, rádi bychom vás informovali o průběhu plánované inventury našeho skladu, která proběhne od 22. dubna 2024 do 26. dubna 2024. Během této doby může dojít k dočasné nedostupnosti některých produktů a k tomu, že nebudeme schopni vychystávat nové objednávky. V průběhu inventury se budeme snažit minimalizovat všechny možné nepříjemnosti a zajistit, aby byla inventura provedena co nejspolehlivěji a co nejrychleji. Děkujeme za vaši trpělivost a pochopení v této době. Pokud budete mít během inventury jakékoli dotazy nebo potřebujete pomoc, neváhejte nás kontaktovat. Vaše spokojenost je pro nás důležitá. S pozdravem, Tým PetCenter

Jak na pubertu u koček?

V dnešním článku se podíváme na pubertu u koček. Tato chlupatá stvoření dokážou být na pohled velmi roztomilá a neuvěřitelně hodná, ale zdání mnohdy klame. Zejména pak v období kočičí puberty, která s nimi cloumá podobně intenzivně, jako u lidí.

Puberta u koček je životní etapou, kdy postupně dosahují dospělosti. Tento proces se spouští během třetího až pátého měsíce života kočky. U koček je v tomto období důležitý progesteron a estrogen, zatímco u kocourů je to testosteron.

Kočičího puberťáka budete mít doma přibližně po dobu půl roku. U samiček celý proces probíhá mezi 6. až 12. měsícem života. U samců je tomu mezi 5. až 7. měsícem. Záleží však na konkrétním jedinci a také plemeni dané kočky. Kupříkladu u orientálních koček je dospívání mnohem rychlejší záležitostí. Mnohdy totiž dospějí už mezi 4. a 5. měsícem. Je to například birma nebo siamská kočka. Pozdější dospívání pak mají kupříkladu kočky norská lesní nebo mainská mývalí. U nich k němu dojde až zhruba kolem jednoho roku.

 

Pozor na jejich chování

Kočka bude pochopitelně v období dospívání poněkud tvrdohlavější, může také močit na koberec, čímž si značkuje území nebo se bude chovat zcela nevypočitatelně. Rozhodně se nesnažte kočku trestat za to, že dělá, co je její přirozeností. Naopak, pokud takzvaně spolupracuje tak se ji snažte motivovat a odměnit za její spořádané chování.

 

Jaké příznaky se mohou u koček projevit?

Podle určitých příznaků poznáte, že kočka je ve fázi puberty a je třeba k ní dle toho přistupovat. Které příznaky tedy spolehlivě prokážou její rozverné období?

Časté značkování

Kočka se snaží uchránit si své teritorium před potenciální konkurencí a snaží se být takzvaně atraktivní před potenciálními sexuálními partnery. Kočky a kocouři tak v tomto období dost často značkují své okolí a tím tedy často močí. Moč v tomto období obsahuje feromony, které jsou zastrašující pro nepřátele, ale naopak atraktivní pro jiné kočky.

Výkyvy nálad

Velmi časté jsou u koček v pubertě náhlé výkyvy nálad. Mnohdy může dojít k tomu, že je veselá a hravá a náhled je nervózní a tlapkou vás odstrčí a uteče. V tomto období tak mějte s kočkou dostatečnou trpělivost, neboť za toto chování sama nemůže.

Sebevědomí

Kočce během puberty poměrně značně roste její ego a sebevědomí. Najednou totiž nemá problém s tím vyskočit do výšek nebo naopak seskočit z velkých výšek.

Říje

Pohlavní hormony se v těle koček naplno probouzejí a ona je připravena k páření. Často bude hledat nenápadné záminky k tomu, aby se mohla přitulit. Často se také bude válet po podlaze a mňoukat. Kočky v říji jsou tak velmi přítulnými společníky.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně puberty koček, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.